Często określany jako płynne złoto, drzewo życia Berberów lub skarb Maroka. Swoje przydomki zawdzięcza jasno żółtej barwie oraz dobroczynnym właściwościom dla zdrowia i urody.
Jeszcze do niedawna mało popularny, dziś jeden z najbardziej pożądanych składników wykorzystywanych do pielęgnacji skóry, włosów, paznokci, zwalczania cholesterolu i zdrowej diety. W czym tkwi sekret oleju arganowego?
Marokański skarb
Naturalny olej arganowy to płynna substancja oleista o jasno żółtej barwie, pozyskiwana z orzechów drzewa arganowego, rosnącego wyłącznie na terenie południowo-zachodniego Maroka. Gatunek ten przetrwał w niezmienionej formie 24 mln lat, a jedno jego drzewo może owocować nawet 400 lat. Ze względu na rzadkość występowania i swoje właściwości w 1998 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Drzewo arganowca obecnie należy do gatunków zagrożonych, a jego cena podyktowana jest długotrwałym procesem pozyskiwania oleju powstającego z orzechów, których skorupa jest nawet 16 razy twardsza niż skorupa orzecha laskowego. Proces polega na ręcznym zmieleniu w żarnach ziaren owocu arganowego. W ten sposób uzyskuje się oleistą pastę, z której następnie ręcznie wyciskany jest olej. Do uzyskania 1 litra tej złotej substancji potrzeba aż 38 kilogramów owoców, a w zależności od metody pozyskiwania, powstają z nich dwa rodzaje oleju, czyli kosmetyczny i jadalny, który jest ciemniejszy i bardziej aromatyczny o lekko orzechowym zapachu. Olej spożywczy jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy A i zawiera 10 razy więcej witaminy E niż oliwa z oliwek. Spożywa się go wyłącznie na zimno, dlatego też często zaleca się dodawanie go np. do sałatek, a jego obecność w diecie pomaga obniżyć poziom cholesterolu, zapobiegając miażdżycy i chroniąc serce.
Wielofunkcyjny kosmetyk
Jeszcze do niedawna olej arganowy nie był popularnym produktem. Z opublikowanych na łamach Journal of Food and Science badań wynika, że jeszcze w 2007 roku na rynku USA można było dostać jedynie dwa produkty zawierające olej arganowy. Dzisiaj można liczyć je w tysiącach. Dlaczego? Bo kobiety pokochały go przede wszystkim za dobroczynne właściwości pielęgnacyjne.
Najpopularniejszym zastosowaniem oleju arganowego w kosmetyce jest pielęgnacja włosów. Na rynku pełno jest produktów zawierających ten drogocenny składnik, jednak warto wybierać te, które faktycznie w swoim składzie zawierają 100% olej arganowy jak np. dostępne w aptece szampony i odżywki Vitalederm Argan. Marokański olej arganowy zawarty w tych produktach wygładza włókna włosów, głęboko je odżywia i wzmacnia, przywracając im miękkość, jedwabistość i niespotykany połysk.
Płynne złoto to kosmetyk wielofunkcyjny, który może być stosowany dosłownie od stóp do głów. Stosowany regularnie na twarz i szyję pomaga wygładzić zmarszczki. Niezależnie od typu skóry zaradzi problemom nawilżając skórę suchą, działając przeciwzapalnie na tłustą, czy łagodząc objawy trądziku.
Olej arganowy, to również idealny kosmetyk dla całego ciała, gdyż napina, uelastycznia i ujędrnia skórę, a także pomaga wygładzać blizny i rozstępy. Z kolei marokańska medycyna ludowa zaleca stosowanie oleju zewnętrznie w chorobach skóry, takich jak wszelkiego rodzaju wypryski i wysypki, suchość lub stany zapalne i łuszczyca, ale też przy bólach stawów.
Nic więc dziwnego, że olej arganowy zyskał miano płynnego złota, a wachlarz jego zastosowań sprawił, że kosmetyki z jego dodatkiem cieszą się rosnącą popularnością nie tylko wśród kobiet.